Poradna pro rodiče  – CERMAT testy

Čekají vás přijímací zkoušky a CERMAT testy v roce 2024? Tak to jste v naší poradně pro rodiče správně!

Zde se můžete zeptat na cokoli ohledně testů CERMAT, přijímacího řízení na střední školy pro školní rok 2023/2024, přípravy na přijímací zkoušky pro žáky z 9. tříd. Pokud vás zajímá cokoliv o středních školách, můžete se podívat do našeho seznamu středních škol. Máme pro vás i informace o tom, jak letos nově bude přijímací řízení na SŠ probíhat. Zde si můžete zobrazit výsledky přijímacích zkoušek 2022/23. Zde najdete výsledky přijímacích zkoušek 2023/24.Pokud budete mít dotaz, stačí ho napsat do textového pole níže a poté kliknout na tlačítko „Položit dotaz“. Na dotazy odpovídáme co nejdříve, zpravidla však do 48 hodin. Nebojte, CERMAT testy spolu určitě zvládneme!

učitelka držící testy

18 komentářů: “Poradna pro rodiče  – CERMAT testy”

 1. Hana45 napsal:

  Dobrý den, dneska bylo zasilany body z přijímací zkoušky na e-mail. Nám se s dcerou stalo , ze nám nic nepřišlo? Co to znamená? A co máme udělat?

  • Eva Vojáčková napsal:

   Dobrý den, školy neposílaly aktivně body všem, ale od neděle měly být pro všechny, co se hlásili přes DIPSY nebo hybridně (ne papírově) také k dispozici přímo v DIPSY… A dnes už víte, zda jste přijati :-)!

 2. Jana H. napsal:

  Dobrý den, Cermat uz má opravené testy a uveřejnil, ze čeština skoro stejná jako loni, matematika zlepšení o 10%.Myslíte, že se hranice prijatych uchazeču posune o těch 5 bodů nebo to bude vice? Děkuji, J.

  • Eva Vojáčková napsal:

   Dobrý den, to nedokážeme odhadnout. Vždy to záleží na kapacitě školy a tom, jaký je o ni v daný rok zájem, plošně to nelze říci. Dnes už je ale jasno a výsledky jsou zveřejněny. Z podrobných výsledků na dané školy v pdf si můžete udělat obrázek o bodech uchazečů, které přijali :-).

 3. Jakub Polák napsal:

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli vadí když jsem u uzavřených úloh nedotáhnul křížek do rohu čtverečku, nebo jsem ho lehce přetáhl. Děkuji za odpověď

 4. Jana napsal:

  Dobrý den, mám takový záludný dotaz, ráda bych věděla, jak bude řešena v roce 2024 situace u přijímacích zkoušek na víceleté gymnázium, když už nebudou fungovat zápisové lístky atd.? Mám na mysli situaci, která se reálně vždy v nějakém počtu jedinců děje, a to , že žák absolvuje přijímací zkoušku, nicméně nemá ani v případě úspěchu v úmyslu na gymnázium nastoupit. Chce zůstat na základní škole a přijímací zkoušku si chtěl pouze vyzkoušet (nebo se dostane na školu, která není pro něj prioritní a rozhodne se na ní nenastoupit). Pokud by se kvůli tomu jiný žák na svou prioritní školu nedostal a automaticky by byl přijat na svou druhou školu, co potom? S prodlevou několika dnů i týdnů by škola získala informaci o tom, že přijatý žák nenastoupí a uvolnilo by se místo pro žáka, který by však už byl přijat na jinou školu. Je to ošetřeno tak, aby daný žák nastoupil na svou prioritní školu, pokud se na ní i s prodlevou místo uvolní, ačkoliv ho systém nejdříve přiřadí jinam?

  • Eva Vojáčková napsal:

   Dobrý den, žák, který se dostane na školu a nemá v úmyslu na ni nastoupit, se musí vzdát přijetí na tuto školu. Volná místa, která případně vzniknou, může ředitel školy obsadit až ve 2. kole přijímacího řízení. Více čtěte zde.

 5. Kateřina V. napsal:

  Na jak staré testy z přijímacích zkoušek Cermat je dobré se podívat? Již od roku 2015 nebo starší například tři roky staré tj. od roku 2020? Děkuji

  • Eva Vojáčková napsal:

   Dobrý den, doporučujeme si projít všechny Cermat testy, abyste natrénovali všechny typové příklady.

 6. Jakub Š. napsal:

  Přihlásil jsem se na dvě gymnázia. Na jednom jsem těsně za čarou – tam se dostanu na odvolání ale na druhém gymnáziu berou 60 a jsem 87. Celkově uchazečů okolo 244. Minulý rok se dostal i stý uchazeč(brali 60) Jaká je šance že se dostanu na odvolání v tomto roce? Bude to stejné jako minulý rok nebo ne?

  • Petr Šimek napsal:

   Dobrý den, šance na přijetí na obou gymnáziích na odvolání je vysoká. Ihned po tom, co se dozvíte, že jste přijat, podejte na školu zápisový lístek. Když by vyšlo i druhé gymnázium, máte možnost zápisový lístek vzít zpět a podat na druhou školu. Situace vždy záleží na tom, kolik uchazečů na školu skutečně nastoupí a kolik podá ZL jinam, což v tomto případě u gymnázia, kde jste 87., nelze jednoznačně říci. Jak to nakonec dopadlo?

 7. Amálka J. napsal:

  Co se prosím stane, když otázku v cermat testu u přijímaček vynechám?

  • Kolektiv Testy na přijímačky napsal:

   Nestane se nic, přeskakování v rámci testové strategie je obvyklé a doporučujeme ho. U otázek/úloh bez odpovědi je stejně jako u chybně zodpovězených zisk 0 bodů (body se ale neodečítají). Náš tajný tip na přijímací zkoušky a CERMAT testy ale je, abyste nikdy neodevzdávala záznamový arch s neodpovězenou uzavřenou (= volba z možností) úlohou. Díky tomu, že se body neodečítají, se totiž vyplatí tipovat. Pro větší šanci doporučujeme vylučovací metodou zúžit výběr možností na ty pravděpodobné (u matematiky např. dosazením odhadnout výsledek). 🙂

 8. Milan R. napsal:

  Kolikrát je možné změnit odpověď u křížkovacích úloh v CERMAT testech? Děkuji.

  • Kolektiv Testy na přijímačky napsal:

   Odpověď u uzavřených úloh v CERMAT testech lze změnit na jinou tak, že původní odpověď začerníte (zaškrtáte) a novou odpověď vyznačíte křížkem. začernit můžete klidně 3 ze 4 možností, ale po začernění už není možné se k původní odpovědi vrátit (úlohy vyhodnocuje počítač a začerněnou úlohu již nelze přepsat na křížek + není možné dostat nový arch).

   Při měnění odpovědi si tedy musíte být opravdu jistí, případně si změnu poznačit do poznámek a ponechat na konec po druhé kontrole. Nezapomeňte také pečlivě „stornovanou“ odpověď začernit, poloviční začernění počítač nevezme a bude předpokládat, že máte dva křížky, tedy automaticky 0 bodů.

   Správné značení viz obrázek zde:
   Správné značení změněné odpovědi v CERMAT testech

 9. Pavla J. napsal:

  Strhávají/odečítají se v CERMAT testech body za špatnou odpověď?

  • Petr Šimek napsal:

   Body za špatnou odpověď se v CERMAT testech neodečítají. Naopak, za každou správně splněnou úlohu se body přičítají. Mnohdy se tedy vyplatí tipovat, pokud si není žák jistý. Rozhodně nedoporučujeme nechávat jedinou A/B/C/D otázku bez odpovědi. Často lze na základě elementární znalosti formátu testů vyloučit jednu z odpovědí rovnou – takto si žáci snadno mohou zvýšit šanci na získání bodů. Další příklad z praxe: např. pokud má žák uvést postup řešení (vždy vysloveně uvedeno v testech z matematiky) a uvede pouze správný výsledek, je úloha hodnocena jako špatná a nezíská žádný bod. Žáci při CERMAT testech začínají s 0 body a za správné odpovědi se jim body přičítají, až do maximálního možného počtu. Ten je v testech z matematiky i českého jazyka a literatury 50 bodů. Celkem tedy uchazeč může získat maximálně 100 bodů.

Položit dotaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Zpracovávám objednávku