Poradna pro rodiče  – CERMAT testy

Čekají vás přijímací zkoušky a CERMAT testy v roce 2024? Tak to jste v naší poradně pro rodiče správně!

Zde se můžete zeptat na cokoli ohledně testů CERMAT, přijímacího řízení na střední školy pro školní rok 2023/2024, přípravy na přijímací zkoušky pro žáky z 9. tříd. Pokud vás zajímá cokoliv o středních školách, můžete se podívat do našeho seznamu středních škol. Máme pro vás i informace o tom, jak letos nově bude přijímací řízení na SŠ probíhat. Zde si můžete zobrazit výsledky přijímacích zkoušek 2022/23. Pokud budete mít dotaz, stačí ho napsat do textového pole níže a poté kliknout na tlačítko „Položit dotaz“. Na dotazy odpovídáme co nejdříve, zpravidla však do 48 hodin. Nebojte, CERMAT testy spolu určitě zvládneme!

učitelka držící testy

10 komentářů: “Poradna pro rodiče  – CERMAT testy”

 1. Kateřina V. napsal:

  Na jak staré testy z přijímacích zkoušek Cermat je dobré se podívat? Již od roku 2015 nebo starší například tři roky staré tj. od roku 2020? Děkuji

  • Eva Vojáčková napsal:

   Dobrý den, doporučujeme si projít všechny Cermat testy, abyste natrénovali všechny typové příklady.

 2. Jakub Š. napsal:

  Přihlásil jsem se na dvě gymnázia. Na jednom jsem těsně za čarou – tam se dostanu na odvolání ale na druhém gymnáziu berou 60 a jsem 87. Celkově uchazečů okolo 244. Minulý rok se dostal i stý uchazeč(brali 60) Jaká je šance že se dostanu na odvolání v tomto roce? Bude to stejné jako minulý rok nebo ne?

  • Petr Šimek napsal:

   Dobrý den, šance na přijetí na obou gymnáziích na odvolání je vysoká. Ihned po tom, co se dozvíte, že jste přijat, podejte na školu zápisový lístek. Když by vyšlo i druhé gymnázium, máte možnost zápisový lístek vzít zpět a podat na druhou školu. Situace vždy záleží na tom, kolik uchazečů na školu skutečně nastoupí a kolik podá ZL jinam, což v tomto případě u gymnázia, kde jste 87., nelze jednoznačně říci. Jak to nakonec dopadlo?

 3. Amálka J. napsal:

  Co se prosím stane, když otázku v cermat testu u přijímaček vynechám?

  • Kolektiv Testy na přijímačky napsal:

   Nestane se nic, přeskakování v rámci testové strategie je obvyklé a doporučujeme ho. U otázek/úloh bez odpovědi je stejně jako u chybně zodpovězených zisk 0 bodů (body se ale neodečítají). Náš tajný tip na přijímací zkoušky a CERMAT testy ale je, abyste nikdy neodevzdávala záznamový arch s neodpovězenou uzavřenou (= volba z možností) úlohou. Díky tomu, že se body neodečítají, se totiž vyplatí tipovat. Pro větší šanci doporučujeme vylučovací metodou zúžit výběr možností na ty pravděpodobné (u matematiky např. dosazením odhadnout výsledek). 🙂

 4. Milan R. napsal:

  Kolikrát je možné změnit odpověď u křížkovacích úloh v CERMAT testech? Děkuji.

  • Kolektiv Testy na přijímačky napsal:

   Odpověď u uzavřených úloh v CERMAT testech lze změnit na jinou tak, že původní odpověď začerníte (zaškrtáte) a novou odpověď vyznačíte křížkem. začernit můžete klidně 3 ze 4 možností, ale po začernění už není možné se k původní odpovědi vrátit (úlohy vyhodnocuje počítač a začerněnou úlohu již nelze přepsat na křížek + není možné dostat nový arch).

   Při měnění odpovědi si tedy musíte být opravdu jistí, případně si změnu poznačit do poznámek a ponechat na konec po druhé kontrole. Nezapomeňte také pečlivě „stornovanou“ odpověď začernit, poloviční začernění počítač nevezme a bude předpokládat, že máte dva křížky, tedy automaticky 0 bodů.

   Správné značení viz obrázek zde:
   Správné značení změněné odpovědi v CERMAT testech

 5. Pavla J. napsal:

  Strhávají/odečítají se v CERMAT testech body za špatnou odpověď?

  • Petr Šimek napsal:

   Body za špatnou odpověď se v CERMAT testech neodečítají. Naopak, za každou správně splněnou úlohu se body přičítají. Mnohdy se tedy vyplatí tipovat, pokud si není žák jistý. Rozhodně nedoporučujeme nechávat jedinou A/B/C/D otázku bez odpovědi. Často lze na základě elementární znalosti formátu testů vyloučit jednu z odpovědí rovnou – takto si žáci snadno mohou zvýšit šanci na získání bodů. Další příklad z praxe: např. pokud má žák uvést postup řešení (vždy vysloveně uvedeno v testech z matematiky) a uvede pouze správný výsledek, je úloha hodnocena jako špatná a nezíská žádný bod. Žáci při CERMAT testech začínají s 0 body a za správné odpovědi se jim body přičítají, až do maximálního možného počtu. Ten je v testech z matematiky i českého jazyka a literatury 50 bodů. Celkem tedy uchazeč může získat maximálně 100 bodů.

Položit dotaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Zpracovávám objednávku